Puls Biznesu o Healthnomic: „Inwestorzy rozkręcą Healthnomic”

Firma telemedyczna wybierająca się na NewConnect pozyskała 2,5 mln zł z pierwszej emisji.

Inwestorzy chętnie stawiają na telemedycynę. Dotychczasowym polskim rekordzistą według danych serwisu Crunchbase jest Infermedica – pozyskała 60 mln zł, z czego 40 mln zł w ubiegłym roku.

Po zewnętrzne finansowanie sięgnął także istniejący od listopada Healthnomic, oferujący m.in. mobilne urządzenie i platformę do diagnozowania obturacyjnego bezdechu sennego (OBS). W ubiegłym tygodniu zakończył pierwszą prywatną emisję mniejszościowego pakietu akcji. Dostał 2,5 mln zł – tyle oczekiwał. Kolejną, mniejszą emisję przygotowuje na trzeci lub czwarty kwartał. Jednym z jej celów będzie poznanie wyceny przed zaplanowanym na ten rok debiutem na NewConnect.

– W krótkim i trudnym pod względem nawiązywania relacji okresie zaufało nam 33 inwestorów, w tym 29 prywatnych – komentuje Dariusz Głogowski, prezes Healthnomica.

Połowę pozyskanych pieniędzy firma przeznaczy na bieżące utrzymanie w tym roku, a resztę przede wszystkim na potencjalne przejęcia spółek z branży i rozwój własnych projektów. W ofercie ma 100 urządzeń do mobilnej diagnozy OBS: pacjent kładzie się spać podłączony do jednego z nich, dane z monitoringu snu trafiają do chmury, są analizowane przez sztuczną inteligencję systemu OmniHealth, a następnie pracownicy Healthnomica stawiają diagnozę i wysyłają lekarzowi prowadzącemu.

– W wakacje wypuścimy nowszą wersję sprzętu. Dzięki łączności przez Bluetooth z komórką pacjenta wykluczy zdarzające się w przypadku sieci GSM, zwłaszcza za granicą, przerwanie przesyłu danych, co pozwoli przygotowywać raport tuż po badaniu. Będzie też lepiej przystosowane do seryjnej produkcji – w ciągu miesiąca będziemy mogli wytworzyć około tysiąca urządzeń, obecnie tylko sto – wyjaśnia Dariusz Głogowski.

W tym półroczu spółka wprowadzi pierwszy na naszym rynku domowy sprzęt do leczenia OBS. Negocjuje w tym celu z jednym z dwóch globalnych producentów, nie wyklucza jednak własnej produkcji. Rozmawia też o współpracy z największymi na świecie koncernami oferującymi standardowe leczenie bezdechu sennego – CPAP. Natomiast na przełomie pierwszego i drugiego kwartału poszerzy ofertę o mobilny sprzęt do monitorowania pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POCHP) i lekką formą COVID-19.

Firma oczekuje w tym roku 2 tys. urządzeń do diagnozy OBS i 20 tys. wykonanych badań – wzrostu zainteresowania spodziewa się od marca w związku z akcją informacyjno-edukacyjną o tej chorobie wśród lekarzy. W pozostałych przypadkach mowa o kilku tysiącach sztuk. W obu sytuacjach o wolumenie zdecyduje popyt.

– Pod koniec roku wprowadzimy mobilny sprzęt do długotrwałego badania rytmu serca. Poważnym problemem wśród seniorów jest migotanie przedsionków, prowadzące do udaru mózgu lub zawału serca. Standardem jest wypożyczanie holtera EKG na kilka dni, a potrzeba długotrwałego monitoringu – mówi prezes Healthnomica.

Spółka ma 20 umów z indywidualnymi lekarzami, z siecią przychodni Polmed i szpitalem Lux Medu. Z tym ostatnim rozmawia o rozszerzeniu współpracy na jego przychodnie. Negocjuje też z siecią przychodni należących do jednego z największych dystrybutorów farmaceutycznych na polskim rynku. Wkrótce wyjdzie poza Polskę.

– Prowadzimy rozmowy z 16 zagranicznymi firmami – kandydatami na dystrybutorów naszych rozwiązań, niektóre z nich, m.in. z Bułgarii, Hiszpanii i Ukrainy, testują nasz produkt. Pierwsze kontrakty zawrzemy najprawdopodobniej w tym półroczu – zapowiada Dariusz Głogowski.

Czytaj więcej na pb.pl